W codziennym życiu wiele razy stykamy się z przepisami prawa, które są zawiłe i niezrozumiałe dla zwykłej osoby. W takich przypadkach możemy liczyć na pomoc radcy prawnego, który doradzi w sprawach związanych z obowiązującymi przepisami. Taka pomoc jest bezpieczna dla każdego klienta, gdyż radca ma obowiązek posiadania OC radcy prawnego.
Czym zajmuje się radca prawny?
Radca prawny ukończył aplikację radcowską i jest wpisany na listę radców prawnych. Zakres jego obowiązków jest szeroki. Bardzo często zdarza się tak, że radca specjalizuje się w węższej dziedzinie prawa i z jego usług korzystają odpowiednie podmioty. Wśród obowiązków radcy prawnego znajdują się takie czynności, jak:
- udzielanie porad i konsultacji prawnych,
- reprezentowanie klienta przed sądem i urzędami,
- sporządzanie umów i aktów prawnych.
Zawód radcy jest zawodem zaufania publicznego, dlatego też taka osoba musi cechować się nieposzlakowaną opinią.
Obowiązkowe OC radcy prawnego
Zawód radcy prawnego wymaga obowiązkowego ubezpieczenia OC. Takie zapisy zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2003 roku. Ubezpieczenie OC ma na celu zabezpieczyć interesy klienta w przypadku popełnienia błędu przed radcę podczas wykonywania swoich obowiązków. W ustawie została także zapisana minimalna kwota ubezpieczenia, która wynosi 50.000 euro. Każdy radca prawny jest zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczeniowej nie później niż na jeden dzień przed podjęciem pracy (więcej). Przed zakupieniem OC należy przeanalizować oferty różnych firm ubezpieczeniowych oraz zapoznać się z warunkami, jakie oferują.
Czy warto wykupić dobrowolne ubezpieczenie radcy prawnego?
Wielu radców prawnych decyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Jest to ochrona, która obejmuje znacznie większy zakres niż w przypadku obowiązkowego OC. Zakres ochrony zależny jest przede wszystkim od wariantu ubezpieczenia oraz kwoty, jaka zostanie przeznaczona na pokrycie opłat składkowych za polisę. Najczęściej polisa zapewnia pokrycie kosztów wypłaty odszkodowania w przypadku niewystarczającej kwoty otrzymanej z obowiązkowego ubezpieczenia. Dodatkowo ochroną objęte jest mienie znajdujące się w kancelarii. Warunki zawarte w umowie ubezpieczeniowej są różne w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych. Każda z nich ma przygotowaną własną ofertę, którą oczywiście można zmodyfikować indywidualnie według potrzeb klienta. Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie, radca prawny zapewnia sobie większą swobodę podczas wykonywania codziennych czynności.