Hulajnoga elektryczna należy do urządzeń transportu osobistego. Podobnie jak deskorolki, czy roweru, nie trzeba jej rejestrować ani posiadać polisy ubezpieczeniowej. Mimo tego warto zdecydować się na ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej, bo po pierwsze wypadki na hulajnogach zdarzają się dość często, a po drugie, taki sprzęt to łakomy kąsek dla złodzieja.

Kto może jeździć hulajnogą elektryczną?

Hulajnogą elektryczną mogą poruszać się osoby, które ukończyły 10 rok życia i posiadają kartę rowerową lub prawo jazdy w kategorii AM, A1, B1 lub T. Żadnego z tych dokumentów nie muszą natomiast posiadać osoby pełnoletnie.

Zgodnie z przepisami, hulajnogą można poruszać się z prędkością 20 km/h po jezdni lub drodze dla rowerów albo z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych, gdy jazda odbywa się po chodniku. Wiele hulajnóg dostępnych na naszym rynku rozwija znacznie większą prędkość, dlatego opiekunowie osób niepełnoletnich powinni szczególnie rozważyć, czy kupić dziecku taki sprzęt.

W związku z tym, że hulajnogi poruszają się dość szybko, w środowisku motoryzacyjnym pojawiają się dyskusje, czy osób, które nimi kierują, nie powinno obowiązywać ubezpieczenie.

Jak można ubezpieczyć hulajnogę?

W Polsce nie ma obowiązku wykupywania ubezpieczenia dla hulajnogi. Mimo tego jednak wraz ze wzrostem popularności tych pojazdów wiele towarzystw ubezpieczeniowych uruchomiło ofertę ubezpieczenia dla hulajnogi.

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej można podzielić na dwa rodzaje:

  • pakiet ubezpieczenia dla użytkownika UTO,
  • ubezpieczenie od kradzieży i nieszczęśliwych wypadków w ramach polisy mieszkaniowej.

Ubezpieczenie dla użytkowników UTO (urządzeń transportu osobistego) obejmuje ubezpieczenie:

  • OC,
  • Assistance,
  • NNW,
  • kradzież lub kradzież z rabunkiem.

To najlepsza opcja dla osób, które kupiły drogi sprzęt i sporo się nim poruszają. Z uwagi na to, że hulajnogą można jechać także chodnikiem, nietrudno o wypadek z udziałem pieszego. Poruszając się hulajnoga po drodze publicznej, można w korku zarysować samochód albo urwać lusterko. Ubezpieczenie OC wraz z NNW może sfinansować ewentualne straty.

Droższą hulajnogę warto też ubezpieczyć od kradzieży. Niestety, mimo zabezpieczeń, kradzież hulajnogi nie jest trudna. Należy zwrócić uwagę na to, co oferuje ubezpieczyciel. Ubezpieczenie może obejmować kradzież z garażu/piwnicy albo kradzież z miejsca publicznego. Czasem zaś polisa dotyczy jedynie kradzieży z rabunkiem.

Hulajnogę od kradzieży i następstw nieszczęśliwych wypadków (najczęściej zalanie lub pożar) można ubezpieczyć także w ramach polisy mieszkaniowej. Trzeba jedynie sprawdzić, czy obejmuje ona również mienie ruchome i czy istnieje konieczność jego wyszczególnienia w polisie.