Ubezpieczenie najemcy- przed czym chroni i czy warto je wykupić?

Ubezpieczenie najemcy stanowi ochronę dla najemców mieszkania czy też domu przed koniecznością pokrywania ewentualnych strat powstałych w nieruchomości właściciela. Do takich strat mogłoby dojść przez przypadkowe zniszczenie dóbr materialnych np. w wyniku pożaru czy zalania. Tego rodzaju polisa przynosi korzyści także właścicielom nieruchomości, gdyż daje pewność wypłaty odszkodowania, jeśli dojdzie do szkód z winy najemcy.

Czym jest ubezpieczenie najemcy?

OC najemcy jest to rodzaj ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Stanowi ono częsty dodatek do polisy mieszkaniowej, którą podpisują lokatorzy posiadający umowę najmu. Ubezpieczenie najemcy daje ochronę osobie najmującej daną nieruchomość. Zabezpiecza finansowo na wypadek nieumyślnie wyrządzonych szkód i to nie tylko tych materialnych. Obejmuje ono także uszkodzenie ciała osobom trzecim.  Ubezpieczenie najemcy uwzględnia zniszczenia:

Ubezpieczenie najemcy stanowi ochronę dla najemców mieszkania czy też domu przed koniecznością pokrywania ewentualnych strat powstałych w nieruchomości właściciela

  • wyposażenia mieszkania (sprzęt RTV, AGD, armatura, meble),
  • stałych elementów (ściany, drzwi, szafy wnękowe, zabudowa kuchenna).

Warto pamiętać, że nie chroni ono w przypadku zniszczenia własnego mienia. OC najemcy zabezpiecza go przed odpowiedzialnością finansową także, jeśli szkód dokonało zwierze czy dziecko, tudzież osoba zatrudniona przed najemcę. W wersji podstawowej ubezpieczenie przypisane jest do najemcy, a nie właściciela nieruchomości. Co istotne, działa również po zmianie mieszkania na inne. Agencje ubezpieczeniowe oferują także wariant rozszerzony, który daje możliwość ochrony swoich dóbr materialnych od kradzieży czy innych zdarzeń losowych. W przypadku tego wariantu najemca może też skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak np. elektryk czy hydraulik.

Ubezpieczenie najemcy stanowi ochronę dla najemców mieszkania czy też domu przed koniecznością pokrywania ewentualnych strat powstałych w nieruchomości właściciela

OC najemcy- kiedy okazuje się potrzebne?

Kaucja składana przez najemców zazwyczaj nie wystarcza na pokrycie wyrządzonych szkód w mieszkaniu. Jeśli doszło do pożaru, zalania czy spięcia elektrycznego, straty mogą być ogromne, a równowartość miesięcznego czynszu nie pokryje nawet 10 % szkód materialnych. Polisa najemcy okazuje się bardzo przydatna w przypadku takich zdarzeń jak: pożar, wybuch, spięcie elektryczne czy zalanie mieszkania. Częstą zdarzają się zwłaszcza zalania, do których może dojść w wyniku awarii pralki. Woda może nie tylko uszkodzić podłogi, ściany, meble i sprzęty, ale także doprowadzić do uszkodzenia mieszkania sąsiadów.

Dlaczego warto mieć polisę OC Najemcy?

Zdecydowanie się na polisę OC na najemcy niesie ze sobą wiele korzyści. Dlaczego warto wykupić to ubezpieczenie?

  • polisa przypisana jest do ubezpieczonego, a więc jest kontynuowana w przypadku zmiany wynajmowanego lokalu,
  • gwarantuje wszechstronną ochronę niezależnie od formy prawnej umowy,
  • ochrania najemcę, właściciela mieszkania oraz sąsiadów,
  • daje szansę na obniżenie kaucji przy wynajmie,
  • wypełnienie wniosku jest proste i szybkie, ponadto zbędne są dodatkowe formalności,
  • składka ubezpieczenia jest niska,
  • polisa daje spokój i ochroni przed pokrywaniem kosztów napraw z własnej kieszeni.

Warto dodać, że koszt ubezpieczenia nie jest duży, a daje ono ogromny spokój i pewność, że w razie szkód najemca nie będzie musiał tracić swoich oszczędności na ich pokrycie. Składki zaczynają się już od ok. 50 zł na rok, ponadto firmy ubezpieczeniowe dają do wyboru wiele wariantów ubezpieczenia na różne kwoty.

Wykupienie ubezpieczenia OC najemcy to dobry sposób na to, aby za małe pieniądze zapewnić sobie spokój psychiczny i uniknąć nagłych, niespodziewanych wydatków. Ubezpieczenie najemcy gwarantuje mu komfort w wynajmowanym lokalu, stąd jest coraz chętniej wybierane.