Dlaczego warto ubezpieczyć rower?

Jazda na rowerze to ogromna przyjemność, a dla wielu osób wręcz pasja. Nie może zatem dziwić, że większość rowerzystów inwestuje w jednoślady naprawdę wysokiej jakości. To jednak sprawia, że takie rowery stają się cennym łupem złodziei. Dlatego ważne jest, aby rower właściwie zabezpieczać. Mowa tu o jego przechowywaniu w bezpiecznym miejscu oraz odpowiednim zabezpieczeniu, jeśli zostawia się rower gdzieś na zewnątrz. Jednak to nie wszystko. Warto także wykupić ubezpieczenie roweru. Dlaczego?

Jaki jest zakres ubezpieczenia na rower?

Dziś ofertę ubezpieczenia roweru proponuje niemal każda firma ubezpieczeniowa. Przed wyborem konkretnej oferty zawsze sprawdzić trzeba zakres ubezpieczenia. Ten może być bowiem różny. Firmy ubezpieczeniowe oferują m.in. ubezpieczenie NNW. Jest to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli dojdzie do uszczerbku na zdrowiu w wyniku jazdy na rowerze, liczyć można na wypłatę odszkodowania. Innym rodzajem ubezpieczenia jest ubezpieczenie OC. Działa ono dokładanie na takiej samej zasadzie jak samochodowe ubezpieczenie OC. Dodatkowo towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także ubezpieczenie assistance, które również działa na podobnej zasadzie jak assistance samochodowe.

Jazda na rowerze to ogromna przyjemność, a dla wielu osób wręcz pasja

Ubezpieczenie roweru od kradzieży

Największym zainteresowaniem wśród rowerzystów cieszy się jednak ubezpieczenie jednośladu na wypadek kradzieży. Jak bowiem wspomniano, dobrej klasy rower zawsze może paść łupem złodzieja. Posiadając polisę ubezpieczeniową na wypadek kradzieży roweru, jego właściciel może liczyć na wypłatę odszkodowania, jeśli do takiej sytuacji dojdzie. Co ważne, odszkodowanie obejmuje często nawet 100% wartości roweru. W przypadku kradzieży pojazdu należy ten fakt zgłosić na policję, a następnie w firmie ubezpieczeniowej.

Przechowywanie roweru a ubezpieczenie


Trzeba jednak wiedzieć, że firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli rower nie był przechowywany w sposób właściwy. Dlatego zawsze należy dokładnie zapoznać się z warunkami polisy ubezpieczeniowej. Często ubezpieczyciel jasno określa sposób i miejsce przechowywania roweru. Zasad tych należy bezwzględnie przestrzegać. Przykładowo, jeśli w umowie ubezpieczenia określiło się, że rower będzie przechowywany w piwnicy, a w rzeczywistości była to klatka schodowa, wówczas ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z zakresem ubezpieczenia i warunkami wypłaty ewentualnego odszkodowania. Dzięki temu uniknie się w przyszłości niemiłych niespodzianek.