Ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych – czy warto?

Zalety instalacji fotowoltaiki sprawiają, że decyduje się na nią coraz więcej osób. W Internecie można przeczytać bardzo dużo tekstów, przedstawiających zalety oraz wady zastosowanie takiego rozwiązania. Nieczęsto jednak bierze się pod uwagę kwestię ubezpieczenia swojej instalacji. W tym tekście dowiesz się czy warto to zrobić, dlaczego i za ile?

Dlaczego warto ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

Nie ma sensu udawać, że przy mnogości zalet tego rozwiązania, zainstalowanie fotowoltaiki nie wiąże się też z pewnymi negatywami. Największym z nich jest stosunkowo wysoka cena. Powszechnie wiadomo, że jest to inwestycja, która, jak najbardziej ma szansę się zwrócić. Nie można jednak zignorować faktu, że wygospodarowanie kilkudziesięciu tysięcy na raz, jest sporym wyzwaniem dla większości polskich gospodarstw domowych. Gdy już pieniądze się znajdą, to nic dziwnego, że liczy się na powodzenie całego przedsięwzięcia. W takich chwilach nie chce się myśleć o tym, że utrzymanie instalacji w dobrym stanie, również może wiązać się z wysokimi kosztami. Często ignoruje się możliwość wystąpienia wypadków losowych. A przecież instalacji nie da się stuprocentowo zabezpieczyć przed szkodami.

Co może zagrozić działaniu fotowoltaiki?

Podobnie, jak i samo zainstalowanie płyt fotowoltaicznych, tak też konieczność wyremontowania jednej lub więcej niż jednej z nich, może wiązać się z dużymi wydatkami. A niestety, okazuje się, że na stan płyty fotowoltaicznej czyha sporo zagrożeń. Zwłaszcza jeśli weźmiemy nie tylko takie, które instalowane są na dachach budynków, ale też te, które stoją na wolnym gruncie. Jak mogą zostać one zniszczone. Na przykład przez:

 • grad,
 • ulewne opady deszczu,
 • zbyt duży ciężar śniegu,
 • trąbę powietrzną,
 • pożar,
 • burzę i uderzenie piorunem,
 • uderzenie np. gałęzią,
 • wstrząsy ziemi,
 • nieodpowiednią instalację, skutkująca spadnięciem panelu,
 • zalanie,
 • zbyt mocne upały przez dłuższy czas,
 • uderzenie pojazdu,
 • uderzenie przedmiotem.


Jak widać jest przed czym, takie płyty chronić. A przecież dochodzą jeszcze sytuacje losowe takie, jak: awaria kosztownej części czy kradzież lub dewastacja paneli przez osoby trzecie.

Czy warto wykupić ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej?

W tym momencie można zwątpić w sens podejmowania ryzyka i instalowania paneli fotowoltaicznych. Można też rozejrzeć się, by znaleźć ofertę dobrego ubezpieczenia, które pokryje ewentualne nieprzewidziane wcześniej koszty. Przy pełnej świadomości tego, co może bezpośrednio grozić twojej inwestycji, ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej może być potraktowane jako dodatkowy koszt inwestycji. Zwłaszcza, że zazwyczaj nie jest ono bardzo drogie – bardzo często koszt w przeliczeniu na miesięczne raty zaczyna się już od kilku złotych. Nawet opłacanie rocznego kosztu ubezpieczenia przez kilka lat nie wyniesie tyle, ile ewentualna naprawa lub wymiana zniszczonego czy skradzionego panelu.

O czym trzeba pamiętać, szukając ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych?

Przede wszystkim, warto nie podejmować decyzji wyłącznie na podstawie najbardziej sprzyjającej ceny. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie wczytać się w jej warunki oraz w szczegóły ubezpieczenia – to, jakie koszty będzie ono pokrywało i jaki jest największy możliwy limit ewentualnego odszkodowania. Trzeba też koniecznie zwrócić uwagę na listę, która zawiera informacje o tym, jakie niespełnione warunki wyłączają z możliwości ubiegania się o odszkodowanie. Jeżeli nie znamy się na kruczkach prawnych i nie wiemy, na co uważać – można zawsze udać się do doradcy.