Górskie wypady, koniecznie z odpowiednim ubezpieczeniem!

Nasz kontynent jest obdarzony przez matkę naturę górzystymi terenami. Europa ma Alpy, Pireneje, Góry Skandynawskie i wiele innych niesamowitych pasm górskich. Nic dziwnego, że Polacy tak chętnie na wakacje wybierają się właśnie w góry. Niestety, nie każdy, kończy wyjazd tak jak go zaplanował. Wypadki w górach zdarzają się dość często. Poza odpowiednim ekwipunkiem warto też zadbać o zabezpieczenie na wypadek, gdyby nie wszystko poszło zgodnie z planem. Ubezpieczenie w góry powinno się zakupić w pierwszej kolejności, planując wyprawę w góry.

Jaką kwotę trzeba zapłacić za ewentualny wypadek w górach?

Każda akcja ratownicza w górach Polsce jest finansowana z budżetu państwa. Ofiara wypadku nie ponosi żadnych kosztów za zorganizowanie akcji, sprowadzenie z gór i pomoc. Być może to przyczynia się do wielu lekkomyślnych zachowań turystów w Polskich górach. 

Nasz kontynent jest obdarzony przez matkę naturę górzystymi terenami. Europa ma Alpy, Pireneje, Góry Skandynawskie i wiele innych niesamowitych pasm górskic

Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która umożliwia obywatelom UE nieodpłatną pomoc medyczną w podstawowym zakresie. Niestety, ta karta posiada jedną bardzo dużą wadę. Nie obejmuje ratownictwa górskiego. Z tego powodu rachunki za pomoc górską uzyskaną za granicą mogą być na prawdę wysokie.

Koszty pomocy i leczenia za granicą Polski mogą sięgać nawet dziesiątek tysięcy euro. Sam koszt przelotu helikopterem ratunkowym może wynieść około 5 tysięcy euro. Koszty wzrastają w droższych krajach. W Szwajcarii trzeba liczyć się już z tym, że rachunek za taką usługę będzie wynosił nawet ponad 12 tysięcy euro.

Na co należy patrzeć kupując ubezpieczenie w góry?

Kupując ubezpieczenie w góry, należy upewnić się, że pokryje wszystkie ewentualne koszty leczenia. Takie koszty mogą wraz z akcją ratunkową wynieść nawet 50 tysięcy euro. Poza tym dobre ubezpieczenie w góry powinno zawierać:

  • ochronę bagażu i sprzętu
  • wsparcie informacyjne i prawne ubezpieczyciela – tzw. Assistance
  • OC w życiu prywatnym
  • NNW.

Ile trzeba zapłacić za turystyczne ubezpieczenie górskie?

Rynek ubezpieczeniowy bardzo mocno rozwinął się w ostatnich kilku latach. Wśród ofert ubezpieczycieli jest w czym wybierać. Najtańsze ubezpieczenie kupić można już za około 5 złotych na dzień. Najdroższe turystyczne ubezpieczenie górskie kosztuje w okolicach 50 złotych za dzień podróży.

Czy turystyczne ubezpieczenie górskie wystarczy?

Każda akcja ratownicza w górach Polsce jest finansowana z budżetu państwa

W większości przypadków standardowe ubezpieczenie górskie wystarczy. Takie ubezpieczenie sprawdzi się na spokojne, krajoznawcze, turystyczne górskie wycieczki. Chcąc zdobywać najwyższe szczyty Słowackich Tatr lub chodzić wysoko po Alpach warto zastanowić się nad zakupem specjalistycznego ubezpieczenia.

Dodatkową ochronę trzeba tez zakupić, jeśli po górach chce się poruszać w niekonwencjonalny sposób np. rowerem.

Wyprawy w prawdziwie wysokie góry stają się coraz bardziej popularne. Obecnie nawet Himalaje są dostępne dla amatorów górskich „wypadów”.

Jakie są koszty specjalistycznego ubezpieczenia górskiego?

Ubezpieczenie w góry będzie w przypadku wycieczki na ekstremalne wysokości znacznie droższe od standardowego. Może wynosić nawet około 300% stawki standardowego ubezpieczenia górskiego. Nie są to jednak kwoty nawet porównywalne do potencjalnych kosztów leczenia i pomocy górskiej potrzebnej w razie wypadku. Rozbudowana ochrona z wysokimi sumami gwarantowanymi może okazać się zbawienna w przypadku niefortunnych zdarzeń na górskim szlaku. Dzienny koszt takiego specjalistycznego ubezpieczenia to od około 20 złotych wzwyż.