Obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej radcy prawnego

Obowiązkowe ubezpieczenie radców prawnych (z bogatej oferty iExpert.pl) od roku 2004. Rozporządzenie zostało wydane pod koniec roku 2003. Zakres ubezpieczenia obejmuje szkody wyrządzone w trakcie wykonywania czynności, które szczegółowo opisane są w art. 4 i art. 6 ustawy z dnia 6 lipca 1982 o radcach prawnych, dlatego każdy wykonujący już zawód lub przygotowujący się do niego, powinien szczegółowo zapoznać się z rozporządzeniem oraz szczegółami ubezpieczenia.

Czy wszyscy radcy prawni muszą posiadać ubezpieczenie?

Ubezpieczenie jest obowiązkowe dla radców prawnych, którzy wykonują zawód na podstawie Ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Jeśli radca dopiero zaczyna pracę w swoim zawodzie, jest zobowiązany wykupić ubezpieczenie minimum dzień przed rozpoczęciem pracy. Obowiązek ten jest objęty rozporządzeniem Ministra Finansów, dlatego spełnienie ustawowego obowiązku to jedna z przyczyn dlaczego warto takie ubezpieczenie posiadać.

Dlaczego ubezpieczenie jest obowiązkowe i dlaczego warto je posiadać?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, trzeba, a nawet warto posiadać ubezpieczenie dlatego, że spełnimy w ten sposób ustawowy obowiązek. Oprócz tego ochronimy siebie i swoich klientów – zadbamy o mniejsze ryzyko prowadzenia działalności zawodowej. W trakcie wykonywania obowiązków radcy prawnego zdarzają się różne sytuacje. Każda wyrządzona szkoda klientowi przez radcę prawnego dzięki ubezpieczeniu nie będzie musiała być wynagradzana pieniężnie z kieszeni radcy. Regularne płacenie składki za ubezpieczenie daje możliwość starania się przez poszkodowanego o sumę ubezpieczenia ustaloną w rozporządzenia na kwotę 50 tys. euro od jednego zdarzenia. Jest to kwota minimalna, każde zdarzenie i szkoda jest wyceniana w sposób indywidualny jeśli jest ona rozległa i kosztowna, jest możliwość ubiegania się o większą kwotę. Ka

Jakie są jeszcze inne korzyści płynące z posiadania ubezpieczenia? Dla radcy prawnego jest to zwiększenie wiarygodności w oczach klientów. Mogą oni czuć się bezpiecznie a jednocześnie mają poczucie, że zgłaszają się do osoby odpowiedzialnej, która traktuje swój zawód i ryzyka z nim związane na poważnie. Składka po stronie radcy prawnego najczęściej musi być opłacana przez niego jednorazowo, ale jest możliwość opłacania jej w ratach.

Czy ubezpieczenie obejmuje wszystkie szkody?

Jeśli chodzi o szkody, które obejmuje ubezpieczenie, w rozporządzeniu wskazane są takie, które nie są objęte ubezpieczeniem. Jeśli radca prawny wyrządzi szkodę bliskiej osobie – małżonkowi czy rodzeństwu, a nawet wspólnikowi czy osobie, z którą radca na co dzień żyje w związku innym niż małżeńskie, nie jest możliwe staranie się o ubezpieczenie. Jeśli szkoda została wyrządzona po skreśleniu z listy radców prawnych, nie ma możliwości ubiegania się o zwrot pieniędzy. Jeśli szkoda została wyrządzona przed skreśleniem z listy, jest jeszcze możliwość ubiegania się o pieniądze z ubezpieczenia. Jest jeszcze inny rodzaj szkód, które nie są objęte ubezpieczeniem i są to takie, które powstały wskutek stanu wojennego, rozruchu i zamieszek, a także ataków terroru i działań wojennych.

Czy ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie?

Rozporządzenie wyraźnie zaznacza, że ubezpieczenie obejmuje wszystkie szkody ujęte w ustawie, a ubezpieczyciel nie ma możliwości ograniczenia wypłaty odszkodowań. Oczywiście dotyczy to umów z ubezpieczycielem, które zostały podpisane nie wcześniej niż 1 stycznia 2004 roku, czyli po dniu wejścia ustawy oficjalnie w życie.

Archiwa
Kategorie