Czas wolny która właśnie się zaczął związany z przerwą świąteczną, a także zbliżające się ferie zimowe sprzyjają temu że samotnie lub wspólnie z rodziną wybieramy się poza miejsce swojego zamieszkania, aby w innych okolicznościach przyrody odpocząć od codziennej pracy i zregenerować swoje siły do dalszej aktywności zawodowej albo szkolnej. I jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ najlepiej się wypoczywa z dala od własnego domu. Popularnym kierunkiem o tej porze roku są podgórskie miejscowości. Góry są piękne, zachęcają do pieszych wędrówek, czy dla bardziej awansowanych do zdobywania górskich szczytów. Miłośnicy szusowania na nartach też znajdą coś dla siebie.
Podczas takiej wyprawy trzeba pamiętać o wielu aspektach, jak na przykład odpowiednia odzież, gdyż góry są niewątpliwie wspaniałe, ale czasem bardzo niebezpieczne szczególnie dla niedoświadczonych turystów. Czyha na nich wiele zagrożeń w postaci różnych kontuzji które są skutkiem poślizgnięcia, upadku, a w przypadku narciarzy często dochodzi do urazów nóg czy głowy. Nierzadko zdarza się zabłądzenie w górach i trzeba wtedy na pomoc wzywać odpowiednie służby. Zdarza się też, iż w górach dochodzi do bardziej poważniejszych zdarzeń które niestety kończą się w sposób tragiczny, czyli poważnym uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet śmiercią.
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w górach?
Jak to już było powiedziane wcześniej do takiej wyprawy należy się odpowiednio wcześniej przygotować, zwłaszcza jeżeli planujemy przemierzanie górskich szlaków. Bardzo dobrym pomysłem jest również wykupienie polisy jaką jest ubezpieczenie górskie. Jest to zabezpieczenie jeśli w przypadku niebezpiecznego wydarzenia poniesiemy szkodę zdrowotną lub też materialną. Trzeba także pamiętać o tym, że na terenie Polski akcje ratownicze przeprowadzane przez GOPR lub TOPR są póki co bezpłatne, koszt ponosi budżet państwa, jednak tak się nie dzieje kiedy znajdziemy się po stronie czeskiej lub słowackiej i tam przydarzy się nam nieszczęście.
W tym przypadku sytuacja wygląda już diametralnie inaczej. Czechy i Słowacja oraz inne kraje podjęły decyzję, aby kosztami działań ratowniczych obciążać osobę poszkodowaną. Przepisy te godzą we wszystkich, także w turystów którzy z przyczyn całkowicie niezależnych od siebie odniosły uraz i wymagają pomocy. A za nią trzeba słono zapłacić, są to kwoty rzędu nawet 7 tysięcy euro, a w Szwajcarii jeśli do ratowania został użyty dodatkowo śmigłowiec ponad 12 tysięcy euro. Także nie ma się co zastanawiać, tylko wyjeżdżając w góry trzeba wykupić ubezpieczenie górskie, ponieważ jak to jest powiedziane strzeżonego Pan Bóg strzeże.