Ubezpieczenie w góry – czy jest konieczne?

Sezon wycieczkowy w pełni. Wielu z nas zastanawia się nad kierunkiem swoich wakacji. Jedni wybierają ciepły piasek i szum morskich fal. Inni wolą samotność i odkrywanie nieznanych górskich szlaków. W obu tych przypadkach jednym z najważniejszych aspektów jest nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Dziś przyjrzymy się drugiej z tych opcji. Jak się okazuje, o wypadek w górach wcale nie tak trudno. Czy warto wykupić ubezpieczenie w góry? Kto  może z niego skorzystać?

Górskie szlaki – o czym należy pamiętać?

Nim wyruszymy w góry, warto się odpowiednio przygotować. Podstawą jest odpowiedni ekwipunek i ubiór. Z zależności od długości naszej wycieczki zabierzmy ze sobą wystarczający zapas wody. Prowiant w postaci kanapek lub czegoś do przekąszenia jest równie istotny i przydatny w sytuacji, gdy nagle opadniemy z sił. Przed wyjściem warto sprawdzić prognozę pogody. Pamiętajmy o apteczce, odpowiednich butach, nakryciu głowy i płaszczu przeciwdeszczowym. W górach pogoda potrafi zmieniać się dość dynamicznie. Zabierzmy ze sobą naładowany telefon, powerbank, mapę. Powiadommy znajomych lub kierownika schroniska, w którym kierunku wyruszamy.

Wycieczka w góry – na co uważać?

Standardowe ubezpieczenie w góry powinno pokrywać koszty ratownictwa i ewentualnego leczenia.

Górskie wycieczki to nie lada wyzwanie. Oprócz dobrej kondycji przydaje się ostrożność i rozwaga. Starajmy się nie zbaczać z wcześniej obranego szlaku. W razie jakiegokolwiek wypadku łatwiej będzie nas odnaleźć. Zabierzmy ze sobą niezbędny sprzęt. Najczęstszymi przyczynami wypadków w górach są spadające kamienie, potknięcia, poślizgnięcia się, zabłądzenie, nieprawidłowo dobrany ubiór i wyposażenie oraz upadki z wysokości. Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie w góry, zanim wyruszymy na szlak. Pozwoli ono zadbać o nasze zdrowie i pomóc w ewentualnych, niefortunnych zdarzeniach.

Ubezpieczenie w góry – dla kogo?

Ubezpieczenie w góry jest dedykowane nie tylko dla alpinistów i himalaistów. Wbrew pozorom nawet zwyczajny amatorski trekking może skończyć się niefortunnym wypadkiem. Ubezpieczenie w góry może wykupić każdy turysta. Najczęściej obejmuje ono przeróżne aktywności górskie tj. wspinaczka, biegi górskie, snowboarding, narciarstwo, grotołaztwo, a także wędrówki. Chroni na każdym etapie przemierzania szlaku. Warto wcześniej zapoznać się dokładnie z ofertą wybranej przez nas agencji.

Nim wyruszymy w góry, warto się odpowiednio przygotować. Podstawą jest odpowiedni ekwipunek i ubiór

Ubezpieczenie w góry – na co zwrócić szczególną uwagę?

Przed wyborem odpowiedniej polisy warto zwrócić uwagę na to, co obejmuje. Standardowe ubezpieczenie w góry powinno pokrywać koszty ratownictwa i ewentualnego leczenia.
Pozostałymi elementami, które są bardzo pomocne i dość istotne to:

  • OC w życiu prywatnym
  • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
  • Assistance – wsparcie prawne i informacyjne
  • Stomatolog
  • Ratownictwo
  • Ochrona sprzętu i bagażu.

Pamiętajmy, że wyjeżdżając w góry wysokie np. Alpy, warto rozważyć rozszerzenie swojego pakietu ochrony o „sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka”.

Ubezpieczenie w góry – koszt


Koszty akcji ratunkowej w górach są bardzo wysokie. Składa się na nie transport helikopterem ratowniczym i akcja ratunkowa. W Polsce organem za nie odpowiedzialnym jest GOPR lub TOPR, więc koszty pokrywane są z budżetu państwa, jednak na terenie pozostałej części Europy mogą one wynosić od 500 do kilkunastu tysięcy euro. Wysokość ubezpieczenia w góry różni się w zależności od ubezpieczyciela, jakiego wybierzemy oraz pakietu, na który ostatecznie się zdecydujemy. Podstawowe, a zarazem najtańsze ubezpieczenie w góry wynosi 3,70zł/dzień, natomiast najdroższe 46,36 zł/dzień.

Pamiętajmy też, że mimo iż w Polsce za samą akcję ratunkową nie zapłacimy, to konsekwencje niewykupienia polisy możemy odczuć w momencie trwałego lub okresowego uszczerbku na zdrowiu. Koszty leczenia mogą być sporym obciążeniem dla naszego domowego budżetu. Warto więc zabezpieczyć własną przyszłość, wykupując ubezpieczenie w góry, nim zdecydujemy się na górskie wycieczki. Da nam to większe poczucie bezpieczeństwa i zapewni wsparcie podczas nieszczęśliwych zdarzeń, o które wcale nie tak trudno.

Archiwa
Kategorie