Każdy fizjoterapeuta posiadający własną działalność gospodarczą zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia OC. Zastanówmy się jednak nad tym, co to oznacza.
Wysokość sumy ubezpieczenia
Już wysokość sumy ubezpieczenia to kwestia, która może wzbudzać mieszane uczucia. Ubezpieczenie różni się wysokością kwoty w zależności od formy prowadzenia działalności. Podmioty lecznicze potrzebują wyższych sum ubezpieczenia, natomiast w przypadku praktyk fizjoterapeutycznych kwoty są niższe. Szczegóły sobie zostawmy, wszak wszystko jest dokładnie określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 roku (sprawa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą).
Czym jest OC?
Dobrze może też wrócić do tego, czym w ogóle jest ubezpieczenie fizjoterapeuty. OC to odpowiedzialność cywilna. Jeżeli dojdzie do błędu w sztuce, może zdarzyć się tak, że trzeba będzie ten błąd koniecznie naprawić. Wszystko zależy od tego, co postanowi sąd. Warto też zatrzymać się przy tym, co oznacza naprawa szkody. Wiele osób może nie być świadomych tego, że w grę wchodzą następujące sytuacje:
- odszkodowanie (przykładem pokrycie kosztu operacji),
- zadośćuczynienie (chodzi o ból i cierpienie),
- renta (opieka i utrzymanie pacjenta).
Istotne jest też to, że na podstawie właściwego ubezpieczenia szkodą zajmie się ubezpieczyciel.
Przed zarejestrowaniem praktyki
Ubezpieczenie fizjoterapeuty dla wielu może wydawać się sprawą oczywistą, ale rzeczywistość wygląda tak, że wiele kwestii może wzbudzać spore wątpliwości. Ponadto fizjoterapeuci mogą znajdować się w bardzo różnych sytuacjach – wystarczy wyobrazić sobie początek działalności. Przyjmijmy więc, że praktyka fizjoterapeutyczna nie jest jeszcze zarejestrowana. Czy w takim układzie sprawę OC można sobie odłożyć w czasie?
Nic podobnego! Polisa obowiązkowego ubezpieczenia musi zostać zakupiona przed rejestracją działalności. Dość powiedzieć, że podczas rejestrowania praktyki pojawi się deklaracja dotycząca wykupu polisy. Oczywiście deklaracja w odpowiednim czasie zostanie zweryfikowana.
Leczenie prywatne
Być może wiele osób teraz zastanawia się nad tym, jak wygląda sytuacja w przypadku osób, które leczą prywatnie. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że prywatna praktyka lekarska to w dzisiejszych czasach dość częsty wybór (i nie chodzi tu tylko o fizjoterapię). Realia wyglądają jednak tak, że leczenie prywatne nie ma wpływu na zakup ubezpieczenia. Ubezpieczenie fizjoterapeuty jest niczym innym jak po prostu ochroną majątku. Poza tym w ustawie o działalności leczniczej znajdziemy informację o konieczności posiadania ubezpieczenia obowiązkowego w przypadku prowadzenia działalności leczniczej.
Ubezpieczenie obowiązkowe ubezpieczeniem od wszystkiego?
Wydawać się może, że ubezpieczenie obowiązkowe jest ubezpieczeniem od wszystkiego, ale to tylko pozory. Przede wszystkim jest to spełnienie warunku wynikającego z ustawy. Krótko mówiąc, chodzi o ubezpieczenie dotyczące szkód osobowych powstałych w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.
Warto również wiedzieć, że patrząc pod kątem działania, każde obowiązkowe OC jest takie samo.
Skomplikowana sprawa?
Ubezpieczenie fizjoterapeuty to coś, o czym bezwzględnie powinno się pamiętać. Trzeba też mieć na uwadze to, że zdarzają się różne sytuacje i ewentualne działania należy dostosować do tego, co się dzieje. Gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem jest dokładne zapoznanie się ze wspomnianym Rozporządzeniem Ministra Finansów.